CSOK Plusz


Mi is a CSOK Plusz?

A CSOK Plusz a 2024-től életbe lépő új támogatási forma, amely a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) helyébe lép. Házaspárok ezzel a lehetőséggel fix 3 százalékos, maximum 50 millió forint összegű hitelt kaphatnak gyermekvállalás fejében. A második és további gyermek megszületésekor a kölcsön tőkerészéből 10-10 millió forintot elengednek, emellett az igénylők illeték- és áfa-visszatérítésre is jogosultakká válnak.

Mi a különbség a CSOK és a CSOK Plusz között?

A CSOK-ot 2023 végéig lehet igényelni, a CSOK Pluszt pedig 2024 januárjától.

A CSOK-ot meglévő gyermekre is fel lehet venni, míg a CSOK Plusz csak gyermekvállalással igényelhető.

A CSOK-ot egyedülállók és élettársak is igényelhetik, míg a CSOK Pluszt csak házastársak.

A CSOK-hoz jár közvetlen állami támogatás és kedvezményes hitel, míg a CSOK Pluszhoz csak kedvezményes, de nagyobb összegű hitel jár, amiből a második és azt követő gyermek megszületésekor 10-10 millió forint leírható támogatásként.

Ki veheti fel a CSOK Pluszt?

A CSOK Pluszt csak házastársak vehetik fel, és a feleség 41 éves koráig érvényes. 2024-től két átmeneti évig a 41 évnél idősebb nők is igényelhetik házastársként, ha igazolják legalább 12 hetes terhességüket.

Milyen településeken lehet igényelni a CSOK Pluszt?

A CSOK Plusz az ország összes településén elérhető, és vásárolandó, építendő, felújítandó, bővítendő lakóingatlanhoz igényelhető. A preferált kistelepüléseken a falusi CSOK-kal együtt is felvehető.

Mikortól igényelhető a CSOK Plusz?

A CSOK Plusz 2024. január 1-től igényelhető.

Milyen támogatott hitelt ad a CSOK Plusz?

A CSOK Plusz keretében kedvezményes, maximum 3 százalékos lakáshitel igényelhető 10-25 éves futamidőre. A hitel összege gyerekszámtól függ: 1 gyerekre maximum 15 millió forint, 2 gyerekre maximum 30 millió forint, 3 gyerekre maximum 50 millió forint.

Jár-e közvetlen támogatás a CSOK Pluszhoz?

A CSOK Pluszhoz nem jár közvetlen támogatás, de a második, majd minden újabb megszülető gyermek esetén 10-10 millió forintot elengednek állami támogatásként.

Mit ad a CSOK Plusz a kedvezményes hitelen kívül?

Az első évben csak a hitel kamatát kell fizetni, a tőketörlesztés csak a második évben indul. Az első gyermek megszületésekor egyéves hitelfizetési moratóriumot kérhetnek az igénylők. Ebben az esetben a hitel futamideje meghosszabbodik egy évvel.

Milyen lakóingatlanhoz lehet igényelni a CSOK Pluszt?

A CSOK Pluszt új lakás építéséhez, új és használt lakás vásárlásához, bővítéshez és felújításhoz egyaránt fel lehet venni, mindegyikre ugyanakkora támogatás jár, azt a gyerekszám határozza csak meg.

Mekkora önrész szükséges a CSOK Plusz hitelhez?

Az önrészt a kormány első közös otthon esetében 10 százalékra, a családbővítésnél 20 százalékra javasolja, azonban a hitelező bankok eltérhetnek ettől. A babaváró hitel segítségével az önrész előteremthető.

Járnak-e illeték- és áfakedvezmények a CSOK Plusznál?

Igen, a CSOK Plusz esetében is megmarad az illetékmentesség és az adókedvezmény, beleértve a vagyonszerzési illetéket és az áfát.

Mennyi idő alatt kell teljesíteni a gyermekvállalást az igénylőknek?

A CSOK Pluszt igénylő házaspároknak a támogatást folyósítását követően az első gyermek megszületésére 4, a második gyermek megszületésére 8, a harmadik gyermek megszületésére pedig 10 évük van.